Informace pro rodiče – třída Štěnátka

Nařízení karanténních opatření žáků mateřských, základních a středních škol – prvotní informace pro zákonné zástupce

Vážení rodiče,

vzhledem k současné situaci výskytu onemocnění COVID-19 ve třídě Štěnátka, Mateřská škola Ledeč nad Sázavou, pracoviště MŠ ul. 28. října čp. 498, 584 01 Ledeč nad Sázavou, dojde, ze strany KHS kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě, na základě epidemiologického šetření, k nařízení karanténních opatření pro Vaše dítě, které se stalo epidemiologicky významným kontaktem osoby s pozitivním výsledkem testu na nový typ koronaviru (SARS-CoV-2) dne 30. 11. 2021 – 2. 12.2021. Lhůta karantény je počítána od následujícího dne po tomto datu (poslední kontakt).

Zákonní zástupci dětí budou SMS zprávou vyzváni k vyplnění sebetrasovacího formuláře (součástí SMS zprávy bude i kód pro vytvoření žádanky a objednání se na test), v případě nevyplnění on-line formuláře budou následně telefonicky kontaktováni pracovníkem trasovacího centra, který rizikové kontakty objedná na PCR vyšetření 5. až 7. den od posledního kontaktu s nemocným a nařídí epidemiologicky významným kontaktům karanténu. V případě nárokování ošetřovného, se prosím obracejte na ošetřujícího praktického lékaře pro děti a dorost.

Osoba, které bylo nařízeno karanténní opatření, podstoupí v rozmezí 5. až 7. den od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2.

Karanténa končí negativním výsledkem RT-PCR testu a absencí klinických příznaků onemocnění covid-19, NEJDŘÍVE PO UPLYNUTÍ SEDMÉHO DNE OD POSLEDNÍHO KONTAKTU S POZITIVNĚ TESTOVANOU OSOBOU.

V případě, že žák v průběhu nařízených karanténních opatření nepodstoupí RT-PCR test, ukončí se karanténní opatření po 14 dnech od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou.

V případě, že se v době nařízených karanténních opatření u osoby objeví klinické příznaky onemocnění COVID-19, provede se RT-PCR test. Pro vystavení žádanky na tento test je nutné se obrátit na ošetřujícího praktického lékaře pro děti a dorost.

Karanténa a provedení RT-PCR testu se nenařizuje u dítěte, které onemocnění covid-19 prodělalo a zároveň neuplynulo více než 180 dnů od jeho prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem a je bez příznaků a u dětí, u kterých uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu nejméně 14 dní, v případě jednodávkového schématu uplynulo 14 dní po první dávce.

V případě, že by Vás v rámci dané věci nikdo nekontaktoval, obraťte se prosím s dotazy e-mailem na adresu: koronavirus@khsjih.cz. Do předmětu e-mailu uveďte „předat k řešení odboru Hygieny dětí a mladistvých“.

Karanténa znamená omezení pohybu lidí, kteří byli potenciálně vystaveni COVID-19. Karanténa je povinná. Osoba, které je nařízena karanténa, musí dodržovat následující pravidla:

• Zůstat doma – byt/dům/zahrada u domu.
  • Nenavštěvovat zdravotnická zařízení, zrušit naplánované návštěvy lékaře!
  • Sledovat výskyt příznaků COVID-19. Pokud se objeví tyto příznaky u Vašeho dítěte, obraťte se na praktického lékaře pro děti a dorost.
  • Mýt si důkladně ruce, používat dezinfekci.
  • Používat obličejové roušky v situacích, které si to žádají.
  • Dezinfikovat váš domov, zejména často využívané povrchy a dotykové plochy.
  • Často větrat.
  • Omezit jakékoli návštěvy (nepřijímat návštěvy; nechodit na návštěvy).
  • Ostatní osoby v domácnosti by měly udržovat distanc od osoby v karanténě, zejména pak osoby z rizikových skupin obyvatelstva (babička, dědeček, osoby s vážnějším onemocněním).
  • Pokud dítě sdílí pokoj se sourozencem, je na místě je oddělit.
  • Postupujte podle pokynů praktického lékaře pro děti a dorost.
  • Karanténa se vztahuje pouze na osobu, která se setkala s osobou s onemocněním COVID-19. Osoby žijící ve společné domácnosti NEJSOU v karanténě. Pokud nevykazují příznaky onemocnění (platí všeobecně), mohou chodit do práce, na nákup apod. Samozřejmě je na uvážení těchto osob, jaké aktivity lze na tuto dobu omezit…
  • V případě, že se u některého ze členů Vaší domácnosti objevily příznaky onemocnění COVID-19, ať kontaktuje svého praktického lékaře!

Možné příznaky: kašel, obtíže s dýcháním, zvýšená teplota, horečka, bolest svalů, hlavy, kloubů, zad, bolest v krku, únava, průjem, rýma, nevolnost, ztráta čichu, ztráta chuti a jiné.

V Havlíčkově Brodě

KHS kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě